Letnia sesja TUL – Żywiec 23.07 – 2.08.2012 r.

Opublikowano: 11 grudzień 2012

?Mała Ojczyzna ? patriotyzm lokalny źródłem inicjatyw społecznych? ? pod tym tytułem odbyła się tegoroczna sesja TUL. Zarówno temat, miejsce jak i czas – nieprzypadkowe. Beskid Żywiecki odwiedzaliśmy już wcześniej, przy okazji organizowanych tam seminariów poświęconych np. obyczajom i obrzędom okresu Bożego Narodzenia. Te krótkie spotkania nie dały nam jednak pełnego obrazu Żywiecczyzny tj. historii, kultury, pięknych krajobrazów i przyrody. Za każdym razem interesują nas przede wszystkim ludzie i ich działania na rzecz lokalnego środowiska. To spotkanie zorganizowane przy pomocy niezawodnych naszych koleżanek Wandy Hajok z Gilowic i Janki Golec z Węgierskiej Górki pełne było regionu, jego historii i tradycji kultury materialnej jak i obyczaju.

Termin dostosowany do organizowanego od lat w Żywcu Tygodnia Kultury Beskidzkiej pozwolił na obserwację występów zespołów regionalnych z całego regionu oraz zespołów góralskich z całego świata. Wszystkie one w ramach konkursu jak i gościnnie prezentowały różne obrzędy związane z codziennym życiem górali żywieckich. Piękno śpiewu, barwa stroju i tańca były co wieczór wspaniałą ucztą dla naszych oczu i uszu. Te występy to swego rodzaju wartość dodana dla merytorycznego programu Sesji.

Wysłuchaliśmy wykładów głoszonych przez pracowników Muzeum Żywieckiego:

  • ? Historia, kultura i obyczaje na Ziemi Żywieckiej? ? mgr Barbara Rosiek
  • ?Żydzi w Żywcu? ? mgr Katarzyna Jaworska.

Poznaliśmy również historię Żywca, jego architekturę i znanych mieszkańców, tu przewodnikiem była szefowa działu etnograficznego w muzeum ? pani Barbara Rosiak.

Pozostałe wykłady wygłosili:

  • ?W 120 rocznicę urodzin Ignacego Solarza?- dr Ryszard Miazek, dyrektor CBR w Warszawie,
  • ? J. I. Kraszewski- człowiek, pisarz, instytucja ? w 200-setną rocznicę urodzin?- mgr Henryk Milanowicz, który to poprowadził również dyskusję panelową nt. bohatera narodowego,
  • ? Znaczenie pieśni w życiu człowieka? ? dr Janina Tobera,
  • ? Cykl koniunkturalny, gospodarczy i światowy ? szanse i zagrożenia? – prof. Sławomir Juszczyk z SGGW w Warszawie,
  • ? O żywności ekologicznej? mówiła prof. Ewa Sienkiewicz z UP we Wrocławiu. Wszystkie wykłady nasi prelegenci wygłosili honorowo ? bardzo dziękujemy.

Tradycyjnie jak na każdej sesji zwiedzaliśmy ? tym razem byliśmy na Zamku w Pszczynie, wjechaliśmy koleją linową na Skrzyczne i skocznię im. A. Małysza w Wiśle, byliśmy też w Browarze Żywieckim, Bielsku Białej i Cieszynie.

Stałym elementem każdej letniej sesji są również warsztaty ? w tym roku uczyliśmy się robić tradycyjne bukiety żywieckie z krepy pod czujnym okiem pani Zofii Pawełek. Warsztaty teatralne poświęcone Wisławie Szymborskiej opracowała i pięknie poprowadziła nasza koleżanka Stasia Szypluk z Supraśla. Obie grupy przygotowały piękne prezentacje swoich prac. Były więc bukiety i teatr. Śpiew prowadzili Roman Szydłowski i Jerzy Szwargot ? praktycznie wszystkie wolne wieczory kończyły się wspólnym śpiewaniem naszych tulowskich pieśni i piosenek.

Szczególny wieczór i spotkanie z kulturą ludową zapewniła nam Wanda Hajok. Wanda jest założycielką, kierownikiem i artystką amatorskich zespołów ludowych DOLANIE (dorośli) i GRONICEK (dzieci) w Gilowicach. W zespołach tych tańczą, śpiewają i grają całe rodziny, w tym również dzieci i wnuki naszej gospodyni. Śpiew, taniec i wspaniałe góralskie jadło jakie przygotowali gospodarze zatrzymały nas w gościnnych Gilowicach do późnych godzin wieczornych.

Swego rodzaju tradycją stało się już wydawanie gazetki pokazującej sesję i uczestników w ?krzywym zwierciadle? w pozytywnym znaczeniu. Autorami tekstów są uczestnicy sesji. Nad całością czuwały koleżanki Gabrysia Olszańska i Dorota Żebrowska.

W trakcie sesji odbył się również Nadzwyczajny Zjazd Delegatów TUL, który zwołany został celem wprowadzenia zmian do Statutu TUL RP wymaganych przez KRS w Warszawie. Delegaci podjęli również uchwałę o nadaniu godności Honorowego Prezesa TUL prof.. Tadeuszowi Pilchowi. Ponadto w związku z rezygnacją z pracy w Zarządzie TUL kol. Teofila Grodzkiego, delegaci powołali na członka Zarządu Kol. Jana Kopińskiego.

Uzupełnieniem powyższego tekstu jest galeria zdjęć wykonanych przez uczestników sesji: kol. kol.: Urszula Drożdżyńska, Henryk Różański, Teofil Grodzki i Irena Węclewska. Znajdziecie tu ludzi i pracę jaką wykonali honorowo dla siebie i swoich kolegów.

Każda szczególnie letnia sesja TUL wymaga zaangażowania naszych koleżanek i kolegów z regionu, który odwiedzamy. W tym roku szczególne nasze słowa podziękowania kierujemy pod adresem Wandy Hajok, jej zaangażowanie serdeczność i szczere zaangażowanie pozwoliły wywieźć z Żywca niezapomniane wrażenia.

Finansowo wsparli nas BS w Krokowej, BS w Pucku, UG w Gilowicach, Muzeum Ziemi Żywieckiej w Żywcu i pan Stanisław Dawid ze Złocieńca ? bardzo dziękujemy.