Kalendarium TUL za okres od stycznia do czerwca 2022 r.

  1. W dniach 15.12.2021 r. – 15.01.2022 r. opracowano i złożono sprawozdanie z pierwszego roku realizacji projektu pt. „Nowe i nowoczesne oblicze Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych”, realizowanego w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2021 – 2030, finansowanego ze środków NIW -CRSO. Opracowanie części merytorycznej: Elżbieta Gniazdowska i Aldona Czerwińska, części finansowej – Renata Zielke.
  2. 08.02.2022 r. – współorganizacja z MHPRL, Gren Light Media i dwutygodnikiem „Zielony Sztandar” konferencji pn. „Dzieło Ignacego i Zofii Solarzów. 100 lat uniwersytetów ludowych”, pod patronatem Marszałka  Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.    W konferencji, która odbyła się w siedzibie MHPRL, uczestniczyli koleżanki i koledzy z ZK TUL i OR TUL w Warszawie. Głos w naszym imieniu zabrała Dorota Żebrowska – wiceprezes ZK TUL.  W wydawnictwie pokonferencyjnym ukazał się  artykuł prezes ZK TUL Elżbiety Gniazdowskiej  pt. „ Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych – kontynuatorem idei uniwersytetów ludowych Ignacego i Zofii Solarzów”.
  3. 19.02.2022 r. odbyło się posiedzenie ZK TUL w Warszawie – MHPRL. W zebraniu uczestniczyli członkowie ZK TUL, Komisji Rewizyjnej i prezesi oddziałów regionalnych TUL. Swoją obecnością zaszczycił nas pan Czesław Siekierski – Poseł na Sejm RP. W trakcie posiedzenia kol. Elżbieta Gniazdowska przedstawiła szczegółowe sprawozdanie z realizacji zadania: „Nowe i nowoczesne oblicze Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych” zarówno w części merytorycznej, jak i finansowej.  Zostały również omówione zadania, ujęte w  projekcie do realizacji na rok 2022. Prezes przedstawiła też wstępne założenia do kolejnej edycji programu na lata 2023-2025.

Koleżanka Marianna Wielądek – prezes OR TUL w Warszawie przedstawiła wstępny program sesji letniej TUL, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 18-27.07.2022 r.

W trakcie posiedzenia ZK TUL powierzył obowiązki redaktor naczelnej kwartalnika „MŁODZIEŻ, KULTURA, WIEŚ – Polski Uniwersytet Ludowy” koleżance Aldonie Czerwińskiej.

  • 08-10.04.2022 r. odbyło się ogólnopolskie seminarium pn. „Tradycje włókiennictwa na Ziemi Łódzkiej”, organizowane przez OR TUL w Zgierzu z/s w Szczawinie przy współpracy z ZK TUL w ramach omawianego wcześniej zadania: „Nowe i nowoczesne oblicze Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych”.

W trakcie uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pt.: „Różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym”, który wygłosił dr Bogdan Buczkowski, odbyli wycieczkę do Łodzi oraz uczestniczyli w warsztatach artystycznych z wykonywania palm wielkanocnych, które poprowadziły: Magda Świderek i Halina Gwis.  Kulminację tegoż spotkania stanowiła uroczysta kolacja, poświęcona jubileuszowi dwudziestolecia OR TUL w Zgierzu. Gośćmi honorowymi byli: Starosta Zgierski – Bogdan Jarota, Prezydent Miasta Zgierz – Przemysław Staniszewski i Wójt Gminy Zgierz – Wioleta Głowacka. Spotkanie ubarwił piosenką ludową i nie tylko miejscowy zespół „Szczawinianki”.

Na uwagę zasługuje wygłoszone przez kol. Cezarego Piotrowskiego, prezesa  OR TUL w Zgierzu, podsumowanie dwudziestoletniej działalności oddziału. W trakcie kol. prezes podziękował wszystkim, którzy mieli swój udział w perfekcyjnym przygotowaniu naszego wiosennego spotkania oraz obecnym samorządowcom za wsparcie, jakiego udzielają w codziennej działalności oddziału.  Zgromadzeni wyjątkowo licznie „tulowcy” z całej Polski byli pod wrażeniem gościnności, sprawnej organizacji i bardzo dobrych warunków zakwaterowania.  Dziękujemy koledze Cezarowi Piotrowskiemu za te piękne trzy dni, spędzone na gościnnej Ziemi Zgierskiej.

  • 08.04.2022 r. – posiedzenie ZK TUL,  w trakcie którego omówiono szczegółowo sprawozdanie finansowe i bilans TUL za rok 2021, a także przyjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia bilansu za rok 2021.
  • Opracowanie i wydanie kwartalnika TUL „ Młodzież, Kultura, Wieś – Polski Uniwersytet Ludowy” nr 1-2/113/2022 pod redakcją: Aldony Czerwińskiej i Izabeli Kępka.
  • 10.06.2022 r. –konferencja pn. „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”, organizowana w Sejmie RP przez Ogólnopolską Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych reprezentowali: prof. Tadeusz Pilch, Zofia Kaczor-Jędrzycka, Elżbieta Gniazdowska, Elżbieta Wojtas-Ciborska, Dorota Żebrowska i Aldona Czerwińska.

Opracowała: Elżbieta Gniazdowska – prezes ZK TUL