Oddział Regionalny TUL we Wrocławiu

Prezes – Ewa Sawicka – Sienkiewicz

Z historii Oddziału:

Aktualny skład Zarządu Oddziału:

 1. Andrzej Sienkiewicz – prezes
 2. Zuzanna Borcz – vice prezes
 3. Ryszard Kałużny – vice prezes
 4. Krystyna Wesołowska – sekretarz
 5. Jan Kaczmarek – skarbnik
 6. Krystyna Paplińska – członek zarządu – przedstawiciel UŚ Milicza
 7. Henryk Różański – członek zarządu – przedstawiciel koła Zgorzelec
 8. Urszula Drożdżyńska – członek zarządu – przedstawiciel koła w Sławie
 9. Ewa Sawicka-Sienkiewicz – członek zarządu – przedstawiciel Ośrodka Szkoleniowego TUL w Łozinie
 10. Zbigniew Kuriata – członek zarządu

Skład Komisji Rewizyjnej:

 1. Dariusz Zalewski – przewodniczący
 2. Mieczysław Rzeźnik
 3. Witold Nowakowski

W okresie sprawozdawczym obyły się 2 zebrania zarządu Oddziału (28.02.2011, 30.11 2012). Członkowie OR TUL brali czynny udział w spotkaniach organizowanych przez ZK TUL:

– 19.04 -22.04 Spotkanie wiosenne w Kłaninie

– 23.07 – 02.08 Sesja letnia w Żywcu (nadzwyczajny Walny Zjazd TUL 01.08.2012)

– 13.11 – 16.11 Spotkanie w Tarnowie Jeziernym (k/Sławy) w sprawie pisania projektów do MK i DN

Oddział Regionalny TUL we Wrocławiu złożył projekt na konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Artystyczne poru roku” dla poszerzenia działalności w roku 2013.

DZIAŁALNOŚĆ ODDZIAŁU REGIONALNEGO TUL WE WROCŁAWIU

OR TUL we Wrocławiu działa poprzez cztery jednostki organizacyjne:

 1. Uniwersytet Środowiskowy w Miliczu
 2. Koło TUL w Sławie
 3. Koło TUL w Zgorzelcu
 4. Ośrodek Szkoleniowy TUL w Łozinie

Zgodnie ze statutem wymienione jednostki ORTUL we Wrocławiu w roku 2012realizował następujące zadania:

 • Edukacja zawodowa
 • Wspomaganie osobistego rozwoju
 • Tradycje i kultura

Uniwersytet Środowiskowy w Miliczu prowadzi Krystyna Wesołowska

Styczeń

Przyjęcie planu na rok 2012 –

1) Temat: Dlaczego tu jestem – czego oczekuję, w czym mogę pomóc?”. Spotkanie wszystkich członków, rozmowy i dyskusje, wspólne decyzje dotyczące planu i odpowiedzialności, wzajemne zaangażowanie w organizację spotkań.

2) Warsztaty śpiewacze – wspólne kolędowanie.

Luty

Warsztaty plastyczne wykonywania broszek ze skóry, prowadząca: Krystyna Paplińska;

Spotkanie satyryczne, „Kto się czubi ten się lubi – Walentynki”.

Marzec

1) Dzień kobiet na wesoło w Klubie Nauczyciela – wspólne przygotowanie wieczoru słowno-muzycznego (wiersz, piosenki, fraszki).

2) Przygotowanie pisanek różnymi technikami plastycznymi – warsztaty plastyczne, prowadząca: Ola Babiarz.

Kwiecień

Śniadanie wielkanocne – wspólne przygotowanie potraw, wyjazd na seminarium do Kłanina (19-22.04.2012r.) „Wielkanoc na Kaszubach”.

Maj – Majówka na stanicy wędkarskiej członków Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Czerwiec – organizacja (wspólnie z Uniwersytetem III wieku) Rajdu po Dolinie Baryczy: poznajemy historie swojego regionu; piknik na Ostoi koników polskich w Miliczu.

Lipiec

Udział w sesji letniej w Żywcu „MAŁA OJCZYZNA” (23.07-2.08.2012r.).

Wrzesień

Warsztaty plastyczne, prowadząca Ola Babiarz.

Październik

1) Wykonywanie bukietów żywieckich inną techniką; warsztaty muzyczne.

2) Wprowadzenie się do nowej siedziby TUL w Miliczu – Pozyskanie lokalu oraz mebli i sprzętu dla TUL-u w Centrum Aktywności Lokalnej w Miliczu przy placu ks. Waresiaka.

Listopad

1) Wieczór wspomnień – 11 listopada „Dzień Niepodległości” przygotowanie: Barbara Kwiecień, śpiewanie pieśni patriotycznych i recytacja wierszy patriotycznych.

2) 19 listopada – spotkanie z Tomaszem Rączką, wysłuchanie wykładów „Finlandia, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą ” oraz „Jak założyć własny biznes”.

3) Wyjazd na Dni Seniora do Krośnic – udział członków TUL-u w imprezie.

4) 24 listopada odbył się koncert jesienny z cyklu Cztery Pory Roku – teatr słowno-muzyczny organizowany wspólnie przez Koło TUL, Uniwersytet III wieku oraz emerytów ze ZNP w Miliczu.

Grudzień

1) „Są ludzie, miejsca, zwyczaje, których nigdy nie zapomnimy” udział członków w Krajowej Wigilii w Głuchowie 14-16.12.2012r.

2) 19 grudzień – „Wigilia to wszystkich serc zbratanie” spotkanie wigilijne członków TUL-u. Własnoręczne przygotowanie potraw Bożonarodzeniowych, wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary i akordeonu Pana Waldka Zimnego.

Koło TUL w Sławie prowadzi Urszula Drożdżyńska

 1. 12.01. – Kulig i ognisko dla środowiska szkolnego w Śmieszkowie
 2. 09.02.- wyjazd 50-ciu osób na spektakl „Szalone nożyczki” w Teatrze Komedia we Wrocławiu
 3. 08.03. – „Kobieta w Literaturze” – konkurs wiedzy finał szkolny jako forma obchodów Dnia Kobiet
 4. 18.04. – wyjazd młodzieży na spektakl „Carmen” w Operze Wrocławskiej (50osób)
 5. 19/22.04. – udział w spotkaniu wielkanocnym na Kaszubach, seminarium w Kłaninie
 6. 04.08.– udział grupy młodzieży w barwnym korowodzie z okazji 700-lecia Sławy.
 7. 20-22.09. – wyjazd młodzieży na Dolnośląski Festiwal Nauki w ramach którego młodzież zwiedziła Ogród Botaniczny UW, poznała Ogrody Barokowe we Wrocławiu, spotkała się z Prof. Janem Miodkiem, zapoznała się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
 8. 14.10.– wyjazd uczniów i rodziców na Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym UW we Wrocławiu.
 9. 23.10. – spektakl teatralny w Sławskim Centrum Kultury pt „Powróćmy jak za dawnych lat” wg scenariusza Urszuli Drożdżyńskiej z okazji 700-lecia Sławy.
 10. 08.11.– wyjazd 50-ciu osób z Gminy Sława i Wijewo na spektakl „Okno na parlament” do wrocławskiego Teatru Polskiego
 11. 16.11. – Obchody 50-cio lecia ZSP w Sławie, przygotowanie programu artystycznego i obsługa uroczystości

Koło TUL w Zgorzelcu prowadzi Henryk Różański

Oprócz comiesięcznych spotkań towarzysko-kulinarnych, na których prezentowane były i degustowane potrawy z lat dzieciństwa przygotowywane przez kolejnych członków koła, członkowie koła brali aktywny udział w życiu kulturalnym i turystycznym w swoim miejscu zamieszkania.

W miesiącach wiosennych i letnich organizowane były wyjazdy do Gręzawy i Lubniewic, gdzie kol. Wiesław i Henryk mają swoje działki rekreacyjne, na które zapraszani są członkowie koła. Ponadto członkowie koła uczestniczyli w festynach i imprezach organizowanych na terenie Zgorzelca przez władze Miasta oraz Miejski Dom kultury. Między innymi w ostatni weekend czerwca w ramach „Dni Zgorzelca” odbyły się: Zgorzeleckie Święto Kwiatów, na którym w ramach konkursu wystawiano kompozycje kwiatowe z własnych ogródków, odbyła się także prezentacja miejscowych zespołów artystycznych ze szkół i przedszkoli, występy zespołów muzycznych i kabaretowych, międzynarodowy festiwal piosenki greckiej. W festiwalu uczestniczyli piosenkarze amatorzy z całej Polski oraz z zagranicy.

Miejscowy zespół „Orfeusz” obchodził 30 lecie swojego istnienia, dla uczczenia tej rocznicy dał jubileuszowy koncert, wystąpili również „Eleni” z zespołem a także zagościła „mobilna strefa kibica” z okazji EURO 2012. Nasi członkowie koła uczestniczyli licznie z rodzinami w tych imprezach.

Koleżanka Irena Stasienko brała aktywny udział w rajdach i wycieczkach rowerowych organizowanych na terenie naszego regionu zarówno na terenie Czech jak i Niemiec.

W lipcu 4 członków koła uczestniczyło w sesji letniej TUL w Żywcu. W ostatni weekend sierpnia odbyły się „Jakuby” święto starego miasta zorganizowane przez Urząd Miasta ze Zgorzelca i Goerlitz.

W trzydniowej imprezie wzięli udział członkowie naszego koła wraz z rodzinami. We wrześniu odbyło się spotkanie członków koła w Gręzawie gdzie przy ognisku śpiewano TULowskie piosenki i wspominano wcześniej organizowane imprezy.

W październiku zorganizowano 2 dniowy wyjazd na grzybobranie do Lubniewic połączony ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości między innymi Glisna i Jarnatowa.

W listopadzie wraz z Miejskim Kołem Diabetyków zorganizowano wyjazd do Karpacza połączony z wycieczką do Borowic, Przesieki i Piechowic. W wycieczce wzięło udział 5 członków naszego koła. 16 grudnia uczestniczyliśmy w koncercie Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów z zespołem „Skaldowie” (Melodie pod choinkę), 19 grudnia z kołem Diabetyków zorganizowano wigilię, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu Zgorzelec.

Ośrodek Szkoleniowy TUL w Łozinie prowadzi Ewa Sawicka-Sienkiewicz

 1. W okresie od stycznia do marca 2012 prowadzono w Łozinie szkolenia z zakresu: florystyki, ceramiki, malarstwa, obsługi komputerów i języka niemieckiego.
 2. W dniu 18 lutego 2012 odbył się coroczny bal charatywny zorganizowany przez Komitet Rodzicielski Zespołu Szkół w Łozinie, Koło Sportowe w Łozinie i Ośrodek Szkoleniowy TUL w Łozinie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wystawą prac wykonanych podczas zajęć szkoleniowych w Łozinie.
 3. 23.04. 2012 Spotkanie w Pracowni Artystycznej dr Anny Borcz we Wrocławiu grupy plastycznej. Poznawanie techniki de coupage
 4. 27.05 – majówka w Miliczu
 5. 15.06 – 17.06 – Wyjazd studyjny do Czech na spotkanie z podobnie działającą organizacją jak LGD Cesky Zapad zorganizowana przez LGD Dobra Widawa, udział uczestników szkoleń oraz 2 członków ORTUL
 6. 28.05. 2012 – Uroczysty Dzień Matki dla najstarszych mieszkanek Łoziny, połączony z występami uczniów Szkoły Podstawowej w Łozinie
 7. 01-02 wyjazd do Wielunia zorganizowany przez Stowarzyszenie Krzewienia Wiedzy o Księstwie Oleśnickim z siedzibą w Długołęce.
 8. Dzięki dotacji uzyskanej z Gminy Długołęka kontynuowano cykl szkoleń (wrzesień – grudzień) dla dorosłych mieszkańców Łoziny i okolicznych miejscowości Szkolenie dorosłych mieszkańców wsi w kierunku promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej w okresie od 01.09.2012. do 15.12.2012
 9. 10.10. 2012 – Wykład mgr Zdzisława Nowakowskiego pt. „Skąd się wzięły nazwy naszych miejscowości”, w którym wzięli udział uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół w Łozinie, należący do Koła Historycznego.
 10. 06.12. 2012 – Wigilia w Łozinie, spotkanie, na którym mgr Zdzisław Nowakowski wygłosił wykład pt. „Dzieje Wierzeń na terenie Księstwa Oleśnickiego”
 11. Kontynuowano przez cały rok zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej (50+1 i nie tylko), prowadzone przez nauczycielkę WF z zakresu rehabilitacji. W zajęciach bierze udział ponad 10 osób.

Członkowie ORTUL we Wrocławiu brali czynny udział w ogólnokrajowych spotkaniach, organizowanych przez ZK (Spotkanie wielkanocne w Kłaninie, sesja letnia w Żywcu, Tarnów Jezierny – grupa robocza przygotowywanie projektów do MKiDN, wigilia krajowa w Głuchowie)

Prezes OR TUL we Wrocławiu