Oddział Regionalny TUL w Warszawie

Prezes – Marianna Wielądek

W artykule przedstawiono działania podejmowane przez Oddział Regionalny Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Warszawie od 2007 r., gdy funkcję prezesa objęła W. Marianna Wielądek.

Prezesem Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Warszawie zostałam wybrana w dniu 21 listopada 2007 r. Moimi poprzednikami byli: Janusz Dzierżawski i Henryk Wasiak.

Oddział Regionalny Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Warszawie przez cały czas pracował zgodnie z wytycznymi Zarządu Krajowego TUL oraz przyjętym na dany okres programem i planem. Corocznie dla członków i sympatyków TUL-u organizowane były: narady i liczne spotkania okolicznościowe, w tym: z okazji Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, a także „Święto Chleba”, które odbywało się w Warszawie.

Członkowie naszego Oddziału byli uczestnikami wszystkich sesji, organizowanych przez ZK TUL i inne Oddziały Regionalne, wielu dożynek, które odbywały się w różnych gminach i powiatach. Nie zabrakło naszego udziału w konferencjach i ogólnopolskich spotkaniach kobiet, odbywających się w Sejmie RP, czy Instytucie im. Macieja Rataja w Warszawie. Ponadto uczestniczyli w różnych wydarzeniach, organizowanych przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego takich, jak: konferencje, spotkania, promocje, wernisaże, Święto Ludowe czy Noc Muzeów.

Uczestniczyliśmy w pogrzebach naszych członków i działaczy ruchu ludowego

m.in.: Janusza Dzierżawskiego, Henryka Wasiaka, Bronisława Gołębiowskiego, Heleny Kozickiej, Tadeusza Barszczaka, Henryka Maziejuka, Ryszarda Miazka i innych.

Z inicjatywy Zarządu OR TUL w Warszawie objęto opieką groby działaczy uniwersytetów ludowych i ruchu ludowego, znajdujące się na cmentarzach w Warszawie i okolicy. Tradycyjnie, tuż przez Świętem Zmarłych odwiedzamy i porządkujemy najbardziej zaniedbane i opuszczone groby, zapalamy na nich znicze i składamy kwiaty. Członkowie Oddziału objęli szczególną opieką grób Ireny Kosmowskiej i doprowadzili do renowacji pomnika tej zasłużonej działaczki ruchu ludowego. Pamiętają o świętach i rocznicach Zofii i Ignacego Solarzów, których grób także utrzymują w porządku. Składaliśmy kwiaty na grobie pierwszego Noblisty Niepodległej Władysława S. Reymonta i jego matki.

Bywaliśmy na spotkaniach organizowanych przez Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej.

Dzięki staraniom Zarządu Oddziału Regionalnego kilkanaście osób z różnych innych oddziałów wyjechało do Brukseli i mogło zapoznać się z pracą Europarlamentu.

Odwiedziliśmy Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem, światowej sławy rzeźbiarza, malarza i portrecisty, który wykonywał medale, medaliony oraz plakaty portretowe i zajmował się ceramiką. Postać tego wybitnego twórcy jest mało znana społeczeństwu.

Zarząd OR TUL skutecznie zabiegał o przyznanie odznaczeń dla zasłużonych działaczy naszej organizacji z całego kraju.

Członkowie Oddziału Regionalnego TUL w Warszawie brali udział w pracach różnych towarzystw i instytucji kultury, między innymi przystąpiliśmy do Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polski. Wielu spośród członków uczestniczyło w Ogólnopolskich Zjazdach Regionalistów nad Odrą i Kongresach Regionalistów Polskich oraz służyło pomocą Zarządowi Krajowemu Batalionów Chłopskich. W dniu 8 października 2019 r. braliśmy udział w odsłonięciu pomnika Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet w Warszawie. Rokrocznie braliśmy udział w uroczystościach rocznicowych Batalionów Chłopskich na cmentarzu Wojskowym w Warszawie oraz w obchodach rocznicowych wywózki z obozu NKWD w Rembertowie. Mirosław Matosek, wiceprezes OR TUL w Warszawie, wspiera Polską Fundację Kościuszkowską. Na sympozjach kościuszkowskich m.in. w Maciejowicach i Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz konferencjach kościuszkowskich w Garwolinie i Żelechowie wygłaszał interesujące referaty. Przedstawiciele Oddziału wzięli udział w konferencji, zorganizowanej w Akademii Obrony Narodowej, poświęconej powstaniu styczniowemu. Ściśle współpracują z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, biorąc udział w upamiętnianiu przez nie różnych osób i wydarzeń.

W dniach 26-27 września 2015 r. Oddział Regionalny TUL w Warszawie wspólnie z Fundacją Polskich Uniwersytetów Ludowych i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego zorganizował konferencję nt.: „Życie i czyny niezłomnych kobiet wiejskich Polski podziemnej w pamięci i pokoleń XXI wieku”, która odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

Wśród realizowanych przez nas działań znalazły się również warsztaty bukieciarstwa, prowadzone przez kompetentną florystkę.

W dniach 8-10 grudnia 2017 r. odbyła się w Warszawie ogólnopolska Sesja Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych oraz wieczerza Wigilijna, zorganizowana przez Zarząd Krajowy TUL, Oddział Regionalny TUL w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Uczestnicy odwiedzili wtedy zabytki muzealne Warszawy i poznali ich rolę w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i historycznego Polski. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Świątynia Opatrzności Bożej oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Uczestnicy sesji wysłuchali również wykładu, prezentującego postać wybitnego działacza ruchu ludowego – Wincentego Witosa oraz obejrzeli film o życiu i działalności ludowca – Jakuba Bojki. Wieczorem 9 grudnia, w Hotelu ARAMIS w Warszawie, spotkaliśmy się na uroczystej Wieczerzy Wigilijnej. W wigilijnej kolacji uczestniczyło blisko 100 osób.

Członkowie OR TUL w Warszawie odbywają swoje spotkania w siedzibie NKW PSL w Warszawie. Liczba członków Oddziału jest zmienna, co wynika przede wszystkim z okoliczności losowych; aktualnie należy do niego dwadzieścia sześć osób. Również struktura Oddziału ulega zmianom, przez pewien okres, dzięki osobistemu zaangażowaniu wiceprezesa Mirosława Matoska działały Koła TUL w Sobolewie i w Maciejowicach.

Mgr inż. W. Marianna Wielądek, prezes Oddziału Regionalnego TUL w Warszawie